Nem, most nem „Fluimucil Ábel”-ről lesz szó, hanem egy nagyon egyszerű, de sokszor még is nagyon hatásos eszközről, az úgynevezett „5 Why” módszerről fogok bemutatni Nektek.
Úgy gondoltam, mielőtt elkezdeném a Six Sigma módszer alapokról történő bemutatását, ízelítőül elmesélek egy igaz történetet, ha úgy tetszik esettanulmányt az „5 Why” vagyis „5 Miért” módszerről.
Néhány évtizede a washingtoni Thomas Jefferson-emlékmű (angolul: Thomas Jefferson Memorial) nagyon rossz állapotba került, a híres épület kezdett széthullni. Az épület karbantartásáért felelős személyek próbálták kideríteni, hogy vajon mi okozhatja az emlékmű állapotának gyors romlását. Arra a következtetésre jutottak, hogy a gyakori mosás, az épület rendszeres tisztítása a fő okozója a rongálódásnak.
Ekkor feltették a kérdést, hogy miért van szükség a gyakori tisztításra. A válasz nagyon egyszerű volt, az emlékmű teteje alatt fészkelő galamboktól származó rengeteg madárürülék miatt volt szükség az állandó mosásra. Ha a felelősök nem követték volna az 5 Miért módszert, akkor valószínűleg ezen a ponton lelőtték volna a madarakat. Ez viszont egyáltalán nem oldotta volna meg a problémát. Rögtön elmesélem miért…
A madarak elpusztítása helyett, nagyon helyesen, feltették a harmadik „Miért?” kérdést: Miért fészkelnek a galambok állandóan a Memorial teteje alatt? Az ok az volt, hogy mindenhol megtermett pókokkal volt tele az épület, ami kiváló táplálékul szolgált a galamboknak.
Miért volt annyi pók a Jefferson emlékműben? Kiderült, hogy minden este, sötétedéskor párzásra kész muslicák milliói lepték el az épületet, amikből aztán a pókok kedvükre csemegéztek.
De miért voltak muslicák mindenütt? Ez az utolsó, ötödik „Miért?” végül megadta a végső választ a probléma forrására. Az emlékmű fényei automatikusan felgyúltak éppen sötétedés előtt, és ez a fény vonzotta az apró bogarakat az épülethez, hogy aztán beleragadjanak a pókok hálójába és így az ő eledeléül szolgáljanak, és így tovább…
A felelősök rájöttek, hogy ha csak 1 órával is eltolják a fények kigyulladásának idejét, akkor a muslicák már nem rajzanak, és így a populációjukat 90%-kal tudják csökkenteni. Erre aztán a pókok is továbbálltak, hogy új táplálékforrás után nézzenek, és persze táplálék híján a galambok is új hely után néztek. Ennek hatására drasztikusan lecsökkent a madárürülék mennyisége, sokkal kevesebbet kellett mosni az épületet és így a Thomas Jefferson Memorial megmenekült a további hanyatlástól.
Happy End…:-)