Ez a bejegyzés, amit most épp megnyitottál Kedves Olvasó egy blog sorozat első része. Az elkövetkezendő hetekben szeretném végig venni mindazokat az online marketinget érintő fontosabb témákat illetve trendeket, melyekkel – véleményem szerint – egy kisvállalkozónak legalább nagy vonalakban tisztában kell lennie ahhoz, hogy sikeresen fel tudja venni a harcot a konkurenciával, és hosszú távon a piacon tudjon maradni.
A blogot a Petőfi Rádió Talpra magyar c. reggeli műsorának e hétfői adása ihlette. Pontosabban Kardos-Horvát János azaz Janó gondolatai. A fesztiválokról volt szó, régen és most… Janó elmesélte, hogy szerinte a zenei iparban vége a „nagy mamutok” korszakának. Lassan kifogyunk az olyan sztárokból mint pl. Bruce Springsteen vagy Madonna, akiket 5 kontinensen szinte minden korosztály kedvel, és a jövő a rétegzenéké és réteg zenészeké. Sok mai fesztiválon már sosem hallott nevű dj-k játszanak több tízezres tábor előtt. Ezen előadók mögött persze komoly marketing gépezet áll, akik a modern technikának és online marketing lehetőségeknek köszönhetően – pédául a YouTube-on – már célzottan csak azoknak juttatják ezeket a zenéket, akik a hasonló számokat illetve előadókat kedvelik. A YouTube-on töltött „zenei múltunk” alapján ezt ma már elég pontosan meg lehet határozni.
A zeneiparral eddig nem igazán foglalkoztam marketing szempontjából, de Janó szavait hallgatva rá kellett jönnöm, hogy igen, mennyire igaza van, az online marketing már tényleg minden üzleti szegmensben teret hódít, és aki kimarad az lemarad…
Ezzel a blogsorozattal azt tűztem ki célul, hogy bemutatom a digitális marketing eszközeit és az azokban rejlő lehetőségeket. Az elmúlt években a marketing szemlélet paradigmaváltáson ment keresztül, több szempontból is. Egyfelől ma már nem kidobott pénz a marketing büdzsé fele, hanem nagyon célzottan lehet hirdetni a potenciális vásárlóknak és a kampányok eredményei pontosan lehet mérni. Erről itt részletesebben szólok. Másrészt az emberek egyre rezisztensebbek a reklámokkal szemben. A felugró reklámokat automatikusan továbbgördítik, vagy éppen észre sem veszik (reklámvakság). Ahhoz, hogy elérjük a célközönségünket, érdekes és releváns tartalmakat kell kínálnunk nekik. Ezt nevezik tartalom marketingnek. Ahelyett, hogy csak eladni szeretnél, valami olyat nyújtasz vásárlóidnak, ami okosabbá, tájékozottabbá teszi őket. Ez azt sugározza a vevők felé, hogy te és céged értékes információt szolgáltatsz vásárlóidnak, amelyet ők bizalmukkal támogatnak, és persze azzal, hogy nálad fognak vásárolni.
A következő hetekben – többek között – az alábbi témákról lesz szó, amennyiben velem tartasz:
- Miért rossz a kisvállalkozók honlapjainak 80%. Mi a különbség a statikus honlap és az ügyfélszerző weboldal között?
- Tervezés és motiváció
- Pozícionálás, Targetálás, Szegmentálása, Remarketing – a fogalmak jelentése és az online marketing eszköztár
- Mi az a marketing vagy értékesítési tölcsér? Hogyan növeld meg a bevételed és a szabadidőd egyszerre?
- Kisvállalati marketing praktikák
- Facebook kontra Google hirdetések
- Chatbotok használata és jövője
- Tartalommarketing, SEO
- és még sok más….
A sorozat végére remélhetőleg Neked is nyilvánvalóvá válik, hogy vállalkozóként el kell kezdened használni az online marketing fegyvertárát vagy legalább bizonyos elemeit. Egy új szakma van kialakulóban, mégpedig az online marketing specialista. Amint azt már említettem, ma már a legtöbb cég nem vaktában költi el a marketingre szánt pénzét, hanem nagyon is célzottan. A marketing egyre inkább statisztikán és elemzéseken alapuló precíziós hirdetési tevékenység, amelyhez specialistákra van szükség. Specialistákra, akik összekötik a weboldalad a Google Analytics elemző rendszerével; képpontokat helyez el a sales és up sell oldaladon; beállítja a hirdetéseket a különböző közösségi felületeken; elemzi az eredményeket és optimalizál; megtervezi és létrehozza a marketingtölcséred landing és sales oldalait és így tovább. Természetesen, mindezeket Te is megtanulhatod, de ha nincs időd vagy energiád ezzel foglalkozni, az alapokkal akkor is tisztában kellene lenned ahhoz, hogy tudd merre indulj. Marketing illetve hatékony marketing nélkül vállalkozni ma már kamikaze akció, mégis, még mindig nagyon sok kisvállalkozó nem látja ezt. Hetente posztolni a Facebook-on és alkalomadtán néhány ezer forinttal hirdetni nem egyenlő az online marketinggel, persze kezdetnek több mint a semmi. Ha már Facebook hirdetés…tudod mi a CPC, CTR vagy CPL?…és hogyan kell ezeket elemezni?
Ilyen és ehhez hasonló témákat fogok feszegetni a blogomban. Ha érdekel, kérlek tarts velem, és ha még nem tetted volna meg, iratkozz fel a hírlevelemre is, hogy emailben, első körben értesülj az új posztokról.
Feliratkozás: